Dnes budu mluvit o tom, jak jsme zavedli transparentnost vývoje a jak jsem tím zvýšil důvěru v to, co a jak děláme.
Na začátku byla situace taková, že nikdo do vývoje pořádně neviděl. Bylo to celé zahaleno mlhou a nebyl jasný způsob, jak zjistit, na čem se pracuje, v jakém stavu to je a jaký je cíl. I když jsme používali Jiru a Confluence, informace byly většinou v hlavách produkťáků, kteří v podstatě řídili celý vývoj. Já sám jsem tehdy neměl možnost dohlédnout do všech koutů vývoje a zjistit, na čem všem se dělá (tím nemyslím jednotlivé stories). Moje role zahrnovala jak vývoj, tak operations, což znamenalo řídit celkem 40 lidí. Společně se mnou pracoval jeden scrum master, ale cítili jsme se spíš jako hasiči, kteří jen neustále řeší problémy. Nebyli jsme schopni systematicky rozvíjet systém podle jasných kroků a strategie, protože vždy přišlo něco urgentního, co bylo potřeba okamžitě vyřešit.
Jednou z hlavních hodnot, kterou jsem chtěl zavést, byla transparentnost. Bez ní se totiž ztrácí, nebo těžce získává důvěra vedení, kteří do vývojového zoo tolik nevidí a navíc se velmi těžko řeší systémové problémy, protože nejsou vidět a obvykle se je někdo snaží nějak ad hoc vyřešit, takže je není vlastně potřeba řešit.
Na co nezapomenout ❗️❗️❗️
Alfa omega je správně realizovat change management. O tomto skillu bylo napsáno nespočet literatury. Uvědomit si ale, že zavádíme nový způsob práce (kdo by snad nechtěl, ne?), vysvětlovat jeho přínosy (které jsou přece zjevné, ne?), dohlížet na dodržování “pravidel” (tak stačí to snad říct jednou, ne?).
Transparentnost je cesta, kterou jsme postupně realizovali, a je nutné trpělivě vysvětlovat všechny změny a vyžadovat jejich implementaci. Je třeba pracovat s týmy, sdílet informace a budovat jejich důvěru v transparentní procesy.
“Když zavádíte změnu, představte si to jako točení lanem. Lidé, kteří jsou od vás daleko, jsou na laně také daleko, a tím se jim točí hlava více. Proto je potřeba je přitáhnout blíž.”
—Kim Scott, Radikální otevřenost
Disclaimer ⚠️
I když jsme v naší společnosti dosáhli významného pokroku směrem k transparentnosti a efektivitě, naše cesta zdaleka nekončí. Stále musíme opečovávat zavedené procesy a rozvíjet je dále. Kontinuální zlepšování (continuous improvement) je jednou z hodnot, kterou vyznávám. Nejsme naleštěný stroj, který funguje bezchybně. Stejně jako každá jiná společnost se potýkáme s výzvami, skřípáním a problémy, které musíme řešit. Klíčem je nevzdávat se, reagovat na problémy a neustále pracovat na tom, aby naše cesta vedla směrem k lepší budoucnosti.